Zapobieganie powstawaniu chorób kopyt

Kopyta wierzchowca są niezmiernie czułą częścią jego organizmu. Nawet niewielkie uszkodzenia w ich strukturze mogą przeszkadzać wierzchowcowi w normalnym funkcjonowaniu. Okres jesienno-zimowy nie jest korzystny dla kopyt naszych podopiecznych. Znaczna wilgoć podłoża prowadzi do powstawania wielu chorób. W tym okresie musimy bardziej niż zwykle zwracać uwagę co do ich właściwej pielęgnacji. Oprócz nowych jesienno-zimowych akcesoriów jeździeckich pomyślmy, także o wyposażeniu się w specjalne środki przeznaczone do pielęgnacji kopyt.

Końskie kopyto składa się z trzech podstawowych elementów.

Podeszwy – spodniej wklęsłej część kopyta
Ściany kopyta – zewnętrzna część kopyta. Zbudowana ze ściany bocznej, przedniej i opuszków kopytowych.
Strzałki – tylna część kopyta zachodzący do wewnętrznej części. Posiada styczność z podłożem, co pozwala na otrzymywanie przez konia wiadomości o nim, jak również pełni rolę amortyzującą.

Często spotykaną chorobą związaną z niewłaściwą higieną i pielęgnacją końskich kopyt jest tzw. gnicie strzałki kopytowej. Do rozwoju tego schorzenia dochodzi poprzez bytowanie bakterii beztlenowych w strzałce kopytowej. W zarażonym kopycie dochodzi do rozwijania się procesów gnilnych. Choroba zaczyna się w rowku strzałki kopyta i brak naszej reakcji skutkuje błyskawicznym roznoszeniem się na inne partie kopyta. Przejawem gnicia strzałki jest tworzenie się w jej rejonie torebek gnilnych z ciemną surowicą.

Kurowanie strzałki musi być zaczęte od starannego przemycia zakażonego kopyta i wycięcia zniszczonej tkanki. Zakażone miejsce powinno być pieczołowicie osuszone i pokryte preparatami przeciwbakteryjnymi.

Żeby zmniejszyć zagrożenie zachorowania naszego konia na tę chorobę obowiązkowo powinno się przestrzegać higieny. Po pierwsze każdego dnia kopyta naszego wierzchowca powinny być prawidłowo oczyszczane, a ściółka w boksie zmieniana na czas. Celem umocnienia kopyt trzeba wykorzystywać środki odbudowujące strukturę kopyt i maści zmiękczające, które poprawią miękkość rogu kopytowego.

Niezmiernie dużą istotność dla zdrowia kopyt naszego wierzchowca ma również dieta. Minimalnie koń musi otrzymywać 1,5 procent paszy objętościowej na każdy kg wagi ciała. Zagwarantuje mu to odpowiednią ilość energii. Do paszy trzeba dosypywać suplementy żywieniowe bogate w lizynę, cynki i miedź. Składniki te pomogą w odbudowie struktury kopyt oraz polepszą stan włosia naszego konia.

Przeważnie naszą uwagę przywiązujemy do nabyć nowszego siodła lub innego sprzętu jeździeckiego nie pamiętając przy tym o właściwej pielęgnacji naszego konia. Nie zapominajmy, że o kopyta musimy dbać każdego razu po jeździe. Właściwa pielęgnacja pozwoli nam na ustrzeżenie naszego wierzchowca od wielu schorzeń oraz połączonego z tym bólu. Nie zapominajmy, że najlepiej jest zapobiegać rozwojowi schorzeń niż je później zwalczać.