Jak dopasować długość strzemion?

Duży wpływ na to jak dobrze radzimy sobie z jazdą konną ma nasze doświadczenie oraz jakość akcesoriów jeździeckich. Często dużą uwagę przykładamy do tego drugiego czynnika. Zapominamy przy tym zazwyczaj jak istotną kwestią jest odpowiednie dopasowanie oraz regulacja tego sprzętu jeździeckiego. Spore znaczenie dla właściwego oddziaływania pomocami jeździeckimi ma dosiad jeźdźca. Jego jakość zależna jest niewątpliwie od naszych zdolności jak również odpowiedniego dostosowania długości puślisk. Długość strzemion ma także istotny wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy. Warto zatem lepiej zaznajomić się ze sprawą regulacji naszych strzemion.

Długość puślisk zależna jest nie tylko od długości nóg jeżdżącego, ale i także od uprawianej dyscypliny jeździeckiej oraz warunków jazdy.

Regulację długości strzemion zaczynamy stojąc jeszcze na ziemi. Przybliżamy się do wierzchowca i ustawiamy się przodem do jego boku. Długość puśliska musi odpowiadać mierze wyciągniętej do siodła ręki. Kolejny element ustalania długości strzemion przeprowadzany jest z siodła. Aby to zrobić siedząc w siodle wyjmujemy stopy ze strzemion, a następnie puszczamy je luźno po bokach konia. Poprawnie wyregulowane strzemiona powinny dosięgać nam do kostek.

Tym sposobem mamy wyregulowaną długość bazową strzemion, która jest punktem wyjścia do ustawiania strzemion pod dany styl jazdy bądź konkurencję, którą wykonujemy.

Gdy będziemy trenować dresaż nasze strzemiona powinny być wydłużone nieznacznie. Do skoków powinniśmy zmniejszyć długość lekko w stosunku do ustawienia standardowego. Ścigając się strzemiona są przeważnie sporo krótsze.

Należy również nadmienić, że strzemiona powinny być równej długości. Jednakże w pewnych sytuacjach ortopedycznych akceptowalna jest różnica pomiędzy długością lewego oraz prawego strzemienia.

Trzeba ciągle sprawdzać stan puślisk, ponieważ ich uszkodzenie może zagrażać naszemu bezpieczeństwu. Także podczas wchodzenia z ziemi lewe puślisko będzie się bardziej wyciągać od prawego, dlatego też raz na jakiś czas można zamienić je miejscem z lewym puśliskiem.

Pamiętajmy o tym, aby zawsze odpowiednio wyregulować długość strzemion, unikniemy przez to popełniania dużej liczby błędów, a jazda konna będzie dla nas o wiele przyjemniejsza.