Popręgi dla konia – rodzaje i sposób zakładania

Popręgi dla konia – rodzaje i sposób zakładania

Popręg to specjalny pas przebiegający pod brzuchem konia, który ma za zadanie utrzymywać siodło we właściwym położeniu. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje popręgów, które najczęściej dzieli się ze względu na ich zastosowanie. Wyróżniamy tutaj model wszechstronny, ujeżdżeniowy, skokowy czy do lonżowania. Warto zadbać o wybór odpowiedniego produktu dla konia oraz jego prawidłowe zakładanie, gwarantujące efektywne działanie i komfort wierzchowca.

Potrzebujesz dobrej jakości popręgów. Znajdziesz je profesjonalnym sklepie jeździeckim Equishop: https://www.equishop.com/pl/40-popregi

Rodzaje popręgów

Popręg to jeden z elementów rzędu końskiego, który przypina się do przystuł po obu stronach siodła i przeciąga pod brzuchem zwierzęcia. To niezwykle funkcjonalna część, która gwarantuje utrzymanie siodła na grzbiecie konia. Optymalne dobranie popręgu ma ważne znaczenie – zbyt ciasny lub za wąski może powodować dyskomfort u wierzchowca oraz utrudniać mu oddychanie. W sklepach dla jeźdźców dostępne są różne typy popręgów, które można łatwo dopasować do potrzeb zwierzęcia i jego przewodnika. Do najczęściej wymienianych rodzajów należą:

  • wszechstronny,
  • skokowy,
  • ujeżdżeniowy,
  • rajdowy,
  • westernowy
  • do lonżowania.

Różnią się one wyglądem i funkcją, do jakiej zostały przeznaczone.

Popręg wszechstronny

Popręg ten to uniwersalny model, który nadaje się do wszechstronnych siodeł oraz niektórych odmian skokowych, używanych przy treningach na niewielkich przeszkodach. Największą popularnością cieszą się egzemplarze wykonane ze skóry lub neoprenu, które są wytrzymałe i dobrze dopasowane do ciała zwierzęcia. Mogą posiadać uelastyczniające gumy lub futerko, które chroni konia przed otarciami.

Popręg skokowy

Popręg skokowy A52 Prestige Italia

Model ten jest przeznaczony do uprawiania skoków przez przeszkody. Jest on wyposażony w szeroki fartuch, który zabezpiecza brzuch konia przed otarciami oraz urazami mechanicznymi.

Popręg ujeżdżeniowy

Popręg ujeżdżeniowy A52 Prestige Italia

Jest on znacznie krótszy niż inne rodzaje popręgów, osiągając długość pomiędzy 40 a 80cm. Dzięki niewielkiemu rozmiarowi umożliwia niższe przypięcie do przystuł, a w konsekwencji – dokładne przyleganie uda do tybinki.

Popręg rajdowy

Popręg rajdowy – podobnie jak jego poprzednik – posiada dłuższe tybinki, a jego rozmiar zależy od budowy siodła. Zazwyczaj jest wykonany z neoprenu lub innego, wysokiej jakości szybkoschnącego materiału, który łatwo utrzymać w czystości podczas jazd w wymagającym terenie.

Popręg westernowy

Jest on dedykowany do użytku wraz z siodłem westernowym. Bywa wykonany ze skóry, sznurka lub nylonu, posiadając najczęściej tylko jedną klamrę z rolką.

Popręg do lonżowania

Model ten – znany także jako pas do lonżowania – obejmuje całe plecy i brzuch konia, zastępując siodło. Posiada metalowe kółka, do których przypinamy wodze pomocnicze lub wypinacze oraz poduszki, które utrzymują pas w prawidłowym położeniu na końskim grzbiecie.

Jak zakładać popręg?

Konstrukcja i materiał, z jakiego wykonany jest popręg, ma zasadnicze znaczenie przy dłuższym korzystaniu z siodła. Im szerszy model wybierzemy, tym lepiej rozłoży on nacisk i będzie wygodniejszy dla konia. Nie powinien on blokować łokci ani obcierać zwierzęcia, powodując jego dyskomfort. W pierwszej kolejności po założeniu siodła delikatnie zapinany popręg, nie zaciskając go zbytnio. Po przejechaniu kilku kroków – jeśli stwierdzimy, że jest on zapięty zbyt luźno, podciągamy go nieco mocniej. Jeśli w trakcie zapinania lub poprawiania popręgu koń się denerwuje, najczęściej oznacza to złe dopasowanie lub zbyt mocne zaciśnięcie pasa.