Czy warto używać ochraniaczy dla konia?

Czy warto używać ochraniaczy dla konia?

Zadbane nogi wierzchowca przekładają się na całokształt jego zdrowia. Świadomość jeźdźców dotycząca pielęgnacji, a także ochrony kończyn konia bardzo się zwiększyła w ostatnich latach. Zazwyczaj każdy z jeźdźców wie jak istotna jest odpowiednia higiena, stosowanie różnego rodzaju maści usprawniających regenerację mięśni po treningu, jak również realizowanie pozostałych działań prowadzących do poprawienia kondycji nóg konia. Jednak nie każdy z nas dostrzega konieczność używania ochraniaczy. W rzeczywistości mogą one zabezpieczyć naszego konia przed groźnymi kontuzjami. Dzieje się tak nie tylko poprzez osłonę nogi przed uderzeniami, ale także przez realizację funkcji stabilizacyjnej dla pewnych partii nogi. Powinniśmy wiedzieć jak należy odpowiednio dobrać ochraniacze do potrzeb naszego konia i na co trzeba zwrócić wyjątkową uwagę przy ich zakupie.

Na rynku dostępnych jest dużo rodzajów ochraniaczy w różnych kategoriach cenowych. Osobom nie zorientowanym w temacie ochraniaczy ich prawidłowy wybór może sprawić wiele problemów. W rzeczywistości nie jest to takie ciężkie. Wystarczy minimum podstawowej wiedzy na ich temat, aby wybrać ochraniacze idealnie spełniające nasze oczekiwania.

Na rynku można spotkać wiele różnego rodzaju ochraniaczy. Można je podzielić ze względu na przeznaczenie oraz zastosowane do ich budowy materiały. Pod względem przeznaczenia można wyróżnić:

  1. Ochraniacze transportowe – jest to typ ochraniaczy stworzony do zastosowania w czasie transportu wierzchowca. Wykonane są przeważnie z gąbki obszytej materiałem. Osłaniają większą część kończyny konia. Ich najważniejszym zadaniem jest ochrona nóg konia w czasie transportu i w pewnych przypadkach ich ochrona w stajni. Nie są przeznaczone do zastosowania w sporcie.
  2. Ochraniacze skokowe – ochraniacze te stworzono pod kątem zagwarantowania jak najpewniejszej osłony kończyn wierzchowca w czasie skoków. W głównej mierze są to twarde skorupy osłaniające kończynę. Nie powinny one ograniczać ruchomości pęciny.
  3. Ochraniacze dresażowe – w ujeżdżeniu zazwyczaj używa się jedynie owijki. Jednak podczas treningów zaleca się używanie normalnych ochraniaczy. Ochraniacze dresażowe osłaniają cały obwód nogi konia. Przeważnie najistotniejszą różnicą w stosunku do ochraniaczy skokowych jest ich fason.
  4. Ochraniacze ogólnoużytkowe – Łączą one właściwości ochraniaczy skokowych i ujeżdżeniowych. Jest to najbardziej uniwersalny rodzaj ochraniaczy, wspaniale realizujący swoją funkcję w czasie jazdy terenowej oraz w innych dyscyplinach jeździeckich.
  5. Ochraniacze magnetyczne – Pomimo tego, że pozytywne oddziaływanie magnetyzmu na regenerację tkanki mięśniowej jest znane od długiego czasu to ochraniacze te są dość nowym produktem na rynku. Mają one zapewnić polepszenie regeneracji kończyn konia, po intensywnych treningach albo w czasie pozabiegowej rekonwalescencji.
  6. Kalosze – stosowane są do osłony koronki kopyta przed urazami mechanicznymi. Przeważnie są wykonane z gumy lub neoprenu.
  7. Owijki – ich głównym zadaniem jest stabilizowanie scięgien w czasie ruchu. Nie chronią one nogi wierzchowca przed skutkami urazów mechanicznych. Mogą jedynie zabezpieczyć przed małymi urazami. Wyróżnić tu można owijki wykonane z polaru, elastyczne, a także polarowo-elastyczne. Owijki polarowe używane są przede wszystkim w celach rozgrzewających. Elastyczne owijki muszą być bezwzględnie stosowane na podkłady, gdyż mogą powodować obtarcia. Natomiast owijki elastyczno-polarowe przeznaczone są do zakładania podczas ćwiczeń bez konieczności użycia podkładów.

Ochraniacze wykonane są zazwyczaj z neoprenu, tworzyw sztucznych bądź skóry. Najprostsze w czyszczeniu są ochraniacze wykonane z tworzyw sztucznych, ale przy przestrzeganiu wytycznych producenta pielęgnowanie pozostałych materiałów nie powinno stwarzać poważniejszych problemów. Trwałość ochraniaczy w każdej z tych grup jest na podobnym poziomie, przy założeniu odpowiedniej ich pielęgnacji.

Jeśli już wiemy jaki typ ochraniaczy jest nam potrzebny musimy zwrócić uwagę na parę detali. Przede wszystkim sprawdźmy z czego wykonane są ochraniacze. Ochraniacze powinny być skonstruowane z wytrzymałych tworzyw a ich konstrukcja musi zapewniać wygodne stosowanie. Zwróćmy uwagę na jakość przeszyć oraz miejsc klejenia, czy nie odstają jakiekolwiek ostre krawędzie, które mogłyby generować dyskomfort w czasie użytkowania. Bardzo istotny jest również sposób ich zapinania. Najistotniejsze aby był on trwały. Jego rodzaj powinien być dostosowany do rodzaju realizowanej aktywności fizycznej. Najpewniejsze są mocowania na kołki i solidne rzepy. Zapobiegają one przypadkowemu zsunięciu się ochraniacza z nogi konia. Musimy również wziąć pod rozwagę przewiewność ochraniaczy. Markowe produkty w większości wydajnie odprowadzają ciepło z wnętrza skorupy co jest niezmiernie ważne dla dobrego funkcjonowania aparatu ruchowego wierzchowca.

Pamiętajmy, że należy chronić kończyny swojego wierzchowca, nawet gdy nie ma on tendencji do ścigania się albo strychownia. Jeżeli wciąż będziecie mieli niepewność jakie ochraniacze są najbardziej odpowiednie dla waszego konia, powinniście poradzić się obsługi sklepu jeździeckiego, która na pewno zaproponuje modele dopasowane konkretnie do waszych potrzeb.