Najważniejsze kwestie decydujące o wyborze szkółki jeździeckiej?

Jazda konna jest bardzo popularną dyscypliną sportową oraz świetną formą rekreacji. Na koniu jeżdżą ludzie w różnym wieku i o różnym stopniu zaawansowania. Ciągle rośnie zainteresowanie tym rodzajem aktywności fizycznej przez młodych ludzi. Jeździectwo ma nie tylko dobry wpływ na naszą wydajność fizyczną ale także świetnie oddziałuje na naszą psychikę. W przypadku dzieci to wpływa bardzo korzystnie na ich rozwijanie się. Zazwyczaj naukę jazdy zaczynamy w ośrodku jeździeckim. Pierwszy kontakt z jazdą konną jest bardzo ważnym etapem, ponieważ od tego jak przebiegać będą nasze pierwsze chwile w siodle, zależeć będzie to czy w ogóle zdecydujemy się na kontynuowanie naszej jeździeckiej przygody. Nie posiadając w ogóle doświadczenia powinniśmy być pewni, że trafimy w ręce kogoś kto dobrze o nas się zatroszczy. Z tego względu musimy uważnie przejrzeć oferty szkółek jeździeckich i zapoznać się z warunkami tam panującymi. Na co więc trzeba zwrócić uwagę?

Przeważnie szukając szkółki jeździeckiej zwraca się uwagę na odległość od miejsca zamieszkania oraz koszty. Niewątpliwie są to bardzo ważne kwestie jednakże nie mogą być kluczowe dla podejmowanego przez nas wyboru. Decydującym elementem przekładającym się na wybór danej szkółki musi być poziom szkolenia oraz bezpieczeństwo nauki. Wybierając ośrodek dla jeźdźców koniecznie powinniśmy zasięgnąć o nim dużo informacji. Warto osobiście pytać o konkretną ofertę, przeszkolenie kadry pracowniczej oraz posiadane przez ośrodek certyfikaty. Bezwzględnie powinniśmy zostać oprowadzeni po szkółce.

Będąc oprowadzanymi po terenie ośrodka powinniśmy zwrócić uwagę na stan wierzchowców. Powinny one zadbane i wyczyszczone. Równie ważna jest wielkość i porządek w ich boksach. Konie trzymane w dogodnych warunkach będą o wiele lepiej sprawowały się podczas ćwiczeń. Koniecznie zerknijmy na plac treningowy. Musi być on zagrodzony i bezpieczny. Jednocześnie nie może znajdować się na nim za duża liczba jeźdźców. Grupy muszą wynosić maks. 3 osoby, żeby szkolący mógł poświęcić każdemu szkolonemu odpowiednią uwagę.

Koniecznie musimy zwrócić uwagę na używane akcesoria jeździeckie. Ich stan musi być nienaganny, gdyż od nich zależne jest nasze bezpieczeństwo. Ośrodek jako konieczne minimum musi udostępnić nam kask.

Pamiętajmy, że wybór odpowiedniego ośrodka dla jeźdźców wpływa istotnie na nasz rozwój jako jeźdźców, przez to nie możemy śpieszyć się z jego wyborem. Najlepiej sprawdzić przed zapadnięciem ostatecznej decyzji kilka szkółek. Przebywając w tych ośrodkach nie bójmy się pytać. Przemyślany i spokojny wybór szkółki jeździeckiej zapewni nam bezpieczną oraz owocną naukę.