Siodła ujeżdżeniowe

Siodła ujeżdżeniowe

Zapewne każdy jeździec stara się udoskonalać swoją technikę jeździecką i pragnie rozwijać się w realizowanej przez siebie dyscyplinie. Wiadomo, że głównymi czynnikami przekładającymi się na sukces, są intensywne treningi praktyczne oraz teoretyczne. Warto zadać pytanie w tym miejscu, jak wykorzystywany przez nas sprzęt jeździecki przekłada się na nasze wyniki. Czy może on nam pomóc w naszych jeździeckich osiągnięciach? Okazuje się, że dobór odpowiedniego wyposażenia tj. np. siodło znacząco ułatwi nam osiągnięcie ustalonego celu. Umożliwi zajęcie poprawnego dosiadu, pozwoli na realizowanie stabilniejszych skoków bądź figur w ujeżdżeniu, a nawet zaoferuje większe bezpieczeństwo podczas jazdy. Przyjrzyjmy się więc jakie cechy musi wykazywać porządne siodło i na jakie kluczowe cechy należy zwrócić uwagę.

Siodło Prestige Italia X-OPTIMAX z łękiem wykonanym w technologii X-Tree

Przede wszystkim należy nadmienić, że siodło ma być elementem spajającym jeźdźca z wierzchowcem. Jego podstawowym zadaniem jest jak najsprawniejsze rozłożenie ciężaru jeźdźca na grzbiecie konia. Trzeba pamiętać o tym, że siodło nie powinno blokować kontaktu z koniem, stwarzać swoistego rodzaju izolatora między wierzchowcem a jeźdźcem. Z tego powodu dobre siodło musi pasować na wierzchowca i przylegać do grzbietu jak największym obszarem poduszek, ale nie może ograniczać ruchów wierzchowca, przede wszystkim w zakresie łopatki. Dla niektórych grup koni i dyscyplin polecane są siodła z technologią free shoulder co dodatkowo zwiększa swobodę ruchu zwierzęcia. Dobór wypchania paneli powinien być, również dostosowany do naszych i konia potrzeb (zazwyczaj możemy spotkać się z panelami wełnianymi albo syntetycznymi). Siodło powinno być, także lekkie. a przy tym solidne. Rdzeniem siodła jest terlica, która musi wytrzymywać bardzo duże przeciążenia w czasie jazdy. Kiedyś była ona tworzona z drewna, jednakże w dzisiejszych czasach zazwyczaj do jej budowy stosowane są bardzo trwałe tworzywa sztuczne, które gwarantują odpowiednią sztywność, są lekkie i niezwykle odporne na wyginanie. Niezwykle istotnym elementem siodła wpływającym na wrażenia z jazdy i ogólną trwałość produktu jest rodzaj zastosowanej do produkcji skóry. W ofertach wielu firm odnajdziemy siodła wykonane z naturalnych skór cielęcych i bydlęcych. W ogólnej charakterystyce skóra bydlęca ma większą wytrzymałość, ale słabsze właściwości antypoślizgowe aniżeli skóra cielęca. Możemy się również spotkać ze mieszankami skór łączącymi obie te cechy albo siodłami, których poszczególne elementy zostały wykonane z różnych rodzajów skóry (np. siedzisko zrobiono ze skóry cielęcej zapewniającej dobrą przyczepność, a tybinki zrobiono ze skóry bydlęcej zapewniającej zwiększoną {wytrzymałość|trwałość). Dobór właściwego rodzaju skóry jest zależny od upodobań jeźdźca. Istotne jest jednak, aby skóra była dobrej jakości. Trzeba zwrócić uwagę na jakość wykonanych przeszyć, gdyż zazwyczaj wpływa to na ogólną jakość i estetykę całego produktu. Powinny być one równe i solidnie wykonane. W obiegu mamy, także siodła jedno i dwutybinkowe. Spora grupa jeźdźców ujeżdżeniowych preferuje np. siodła dresażowe jednotybinkowe, ponieważ zazwyczaj zapewniają one lepszy kontakt z koniem. W tej sprawie trzeba, również kierować się osobistymi preferencjami bo zarówno siodła jedno jak i dwutybinkowe dostarczają bardzo dużą wydajność. Duża grupa jeźdźców zmaga się z problemem bolącej kości guzicznej. W sklepach możemy, również odnaleźć na to rozwiązania w postaci siodeł posiadających odpowiednio wyprofilowane siedziska, które gwarantują obniżenie ucisku na tę kość podczas jazdy.

Nie zapominajmy, że dobór siodła jest dość sporym przedsięwzięciem. Przeważnie jest to produkt kupowany na lata. Jego nieodpowiedni wybór może uczynić jazdę mniej komfortową oraz wydajną zarówno dla nas jak i naszego wierzchowca. Dlatego też jeśli mamy trudność z wyborem właściwego siodła powinniśmy skorzystać z usługi testowania jeśli dany sprzedawca zapewnia taką możliwość.

Przystępując do wyboru siodła powinniśmy kierować się przede wszystkim jego jakością i zadbać o właściwe dostosowanie do grzbietu wierzchowca tzw. saddle fitting. Należy zwrócić uwagę na okres gwarancji na łęk i skórę, co w dużym stopniu poświadcza o jakości siodła. Napotykając np. informację, że łęk siodła jest objęty dożywotnią gwarancją możemy być praktycznie pewni, że zastosowane materiały są bardzo jakości.