Dopasowanie siodła – co to za usługa i dlaczego warto ją zamówić przed kupnem siodła?

Dopasowanie siodła – co to za usługa i dlaczego warto ją zamówić przed kupnem siodła?

Skuteczne dopasowanie siodła do konia jest niezwykle trudnym zadaniem. Nie ma jednoznacznej recepty na to jak dostosować siodło do konia, gdyż jest to zależne od czynników indywidualnych zarówno konia jak i jeźdźca. Ciężar ciała spoczywający na koniu musi być równomiernie rozłożony na całej długości siodła. W ten sposób możemy ochronić konia przed niechanymi konsekwencjami. Gdy punkt nacisku na siodło jest źle wymierzony może dojść do poważnych uszkodzeń narządów ruchu konia i w konsekwencji uniemożliwić mu sprawne poruszanie się. Pomocne w tym przypadku może być skorzystanie z usługi saddle fittingu.

Zapraszamy także na stronę prestigeitaly.pl, gdzie zagadnienia związane z dopasowanym siodłem są opisane dużo szerzej.

Czym jest usługa saddle fittingu?

Serwis siodła Prestige Italia
Dopychanie paneli w siodle Prestige Italia (jedna z usług pasowania siodeł)

Usługa ma za zadanie zwiększyć komfort konia podczas jazdy bez narażania go na nieprzyjemne dolegliwości. Wykwalifikowany saddle fitter wykonuje siodła na miarę oraz sprawdza ich użyteczność w trakcie jazdy. Na wstępnym etapie mierzenia siodła saddle fitter zbiera wywiad nt. sposobu jazdy oraz oczekiwań względem siodła biorąc pod uwagę złożoność oraz stopień zaawansowania treningów. Następnie dzięki systemowi miar zbiera potrzebne informacje o rozmiarach siodła dopasowując je wielkością do jeźdźca i konia w oparciu o otrzymane wcześniej informacje. Wyszkolony saddle fitter posiada wiedzę oraz umiejętności z zakresu budowy siodeł oraz ludzkiej fizjonomii oraz anatomii i sposobu poruszania się konia. Dzięki profesjonalnemu sprzętowi jest w stanie wymierzyć siodło do indywidualnych cech każdego jeźdźcy oraz rozmiaru grzbietu konia.

Dlaczego usługa doboru siodła jest tak ważna?

Zawodniczka w siodle Prestige Italia
Prawidło dopasowane siodło to jeden z kluczowych elementów sukcesu w jeździectwie

Usługa doboru siodła jeszcze przed zakupem siodła ma wiele zalet. Przede wszystkim ma na celu optymalne dopasowanie panelu siodła i jego kształtu do profilu konia. Masa mięśniowa zwierzęcia ulega zmianie np. a skutek kontuzji i ważne jest wówczas ponowne dopasowanie siodła. Usługa oferowana przez saddle fittera pozwala także na indywidualne wymierzenie rozstawu łęku do budowy grzbietu konia i długości tybinek, gdzie jeździec podczas jazdy opiera kolana. Usługa wiąże się także z przyjęciem bloków o rozmiarze dostosowanym do budowy jeźdźca. Często podczas nieprawidłowej pracy, gdy siodło jest źle ułożone, powstały nacisk jest zbyt duży, co wzmaga napieranie na tkankę zwierzęcia i może prowadzić do powstania punktowego braku krwi i powodować utratę balansu jeźdźca. Nieodpowiednie dobranie siodła powoduje, że jazda staje się niekomfortowa, gdyż koń jak i siodło nie pracują w optymalny dla siebie sposób. Dłuższe używanie źle dobranego siodła może powodować opór zwierzęcia i brak chęci współpracy z jego strony jak i widoczne obtarcia i ból grzbietu, a w przypadku dalszych zaniechań może skutkować pojawieniem się zmian zwyrodnieniowych, które wykluczą ostatecznie konia z jakiejkolwiek sportowej rywalizacji czy jazdy rekreacyjnej. Odpowiednio dopasowane siodło to pełna gwarancja osiągnięcia komfortu z jazdy oraz troska o stan i zdrowie konia.