Co daje nam jeździectwo?

Jazda konna jest wspaniałą formą aktywności fizycznej. Jedna część jeźdźców uprawia ten sport dla rekreacji, a następna część podchodzi do tematu pod kątem sportu. Bez względu czym jest dla nas jeździectwo uprawiając je mamy z tego o wiele więcej korzyści niż miło spędzony czas oraz spalone niechciane kilogramy. Więc czego uczy nas jeździectwo?

Przede wszystkim jeżdżąc konno mamy styczność z wierzchowcem. Aby sprawnie jeździć na koniu między nim, a nami musi powstać więź. To jednak wymaga obopólnego zrozumienia koniem. W trakcie nawiązywania tej więzi uczymy się cierpliwości jak również determinacji w osiąganiu postawionego celu. Bardzo istotną korzyścią jest także lepsze radzenie sobie w grupie. Następną istotną korzyścią płynącą z uprawiania jeździectwa jest pozyskiwanie informacji o samym sobie. Podczas procesu pojmowania psychiki swojego wierzchowca dowiadujemy się wielu rzeczy o sobie. To pomaga nam w lepszym zrozumieniu siebie i otaczającego nas świata. To wszystko daje nam dużą pewność siebie.

Jeżeli poza samą jazdą konną opiekujemy się samodzielnie naszym wierzchowcem, wytworzy się w nas odpowiedzialność za żywą istotę. Co jest bardzo ważną cechą w życiu, szczególnie dla najmłodszych.

Jeździectwo jest pomocnym w lepszym poradzeniem sobie ze stresem. Zazwyczaj konie są zwierzętami spokojnymi i mądrymi. Obcowanie z nimi pomaga nam się zrelaksować. Nie ma nic wspanialszego jak jazda w siodle po trudnym i stresującym dniu. Pomaga nam to chociażby na parę chwil zapomnieć o troskach dnia powszedniego.

Poza opisanymi korzyściami płynącymi z uprawiania jazdy konnej warto wspomnieć o tych najbardziej oczywistych, czyli korzyściach fizycznych. Jeździectwo pomaga nam w wyrobieniu wysokiej sprawności ciała. Będąc w siodle utrzymujemy wyprostowaną sylwetkę co jest pomocne w naprawianiu błędów postawy. Jazda konna oddziałuje także pozytywnie na nasze serce, zmniejszając ciśnienie tętnicze i zmusza do pracy praktycznie wszystkie partie muskulatury. Praktycznie rzecz ujmując jazda konna nie ma w ogóle złego oddziaływania na nasze ciało.

Nie zapominajmy o tym, że jeżdżąc konno nie tylko otrzymujemy wyszczególnione korzyści, ale także dajemy wiele od siebie. Jedynie w ten sposób jest możliwe w pełni czuć wszystkie korzyści pochodzące z jeździectwa.