Jak dbać o kręgosłup konia?

Spora liczba wierzchowców ma kłopoty z kręgosłupem. Anatomicznie konie nie są przystosowane do dźwigania ciężaru na swym grzbiecie. Powodem urazów i odkształceń grzbietu mogą być czynniki wrodzone bądź nabyte. Do często występujących schorzeń u konia można zaliczyć np. nieprawidłowe ukształtowanie albo zapalenie mięśni długich kręgosłupa, zakrzywienie brzuszne grzbietu nazywane lordozą, przemieszczenia kręgów, a nawet zwyrodnienia oraz uszkodzenia wyrostków kolczystych. Dużej liczby z tych schorzeń można by się ustrzec odpowiednio dbając o swojego wierzchowca.

Wiec co zrobić, by nasz koń mógł przez długi okres czasu cieszyć się dobrym stanem zdrowia?:

Najczęściej do schorzeń dochodzi w obrębie kręgów znajdujących się pod siodłem. Dlatego też siodło powinno być właściwie dobrane do budowy anatomicznej wierzchowca. W przeciwnym razie może ono zmniejszać ruchomość stawów oraz mięśni albo powodować ich ucisk co może przekładać się na ich zanik albo zapalenie. Prawidłowo dobrane siodło przez specjalistę jest podstawą w profilaktyce schorzeń kręgosłupa u wierzchowców.
Należy uważać, żeby nie przeciążać konia i nie obciążać jego grzbietu zbyt bardzo. Przeważnie do uszkodzeń dochodzi u koni biorących udział w skokach. Chociaż nie tylko te konie doznają urazów powiązanych z przetrenowaniem.
Jeśli spostrzeżemy pierwsze objawy przemęczonego grzbietu wierzchowca w postaci unikania nakładania siodła, problemów z czesaniem rejonu grzbietu, odmawianiem wykonywania skoków jak również ogólnego braku posłuszeństwa będąc pod siodłem oraz kulawizny trzeba jak najszybciej pozwolić takiemu wierzchowcowi odpocząć od wysiłku. Powinniśmy sprawdzić odpowiednie dopasowania siodła do budowy anatomicznej wierzchowca. Można także w późniejszym okresie zastosować miększy czaprak pod siodło, który złagodzi jego nacisk na mięśnie boczne grzbietu.
Celem zminimalizowania bólu i odprężenia mięśni bocznych grzbietu powinniśmy użyć różnego rodzaju maści rozgrzewające bądź doświetlanie odpowiednimi lampami. Rozgrzanie bolesnych miejsc poprawi ich ukrwienie, przyśpieszy regeneracje oraz zmniejszy ból po wysiłkowy.

Nie zapominajmy, że kręgosłup wierzchowca jest bardzo czuły. Z tego powodu nie wolno nam czekać zaobserwowawszy pierwsze objawy przemęczenia grzbietu wierzchowca na rozwój groźniejsze choroby. Skutki rozwinięcia choroby grzbietu mogą być już nie do odwrócenia oraz przysporzyć naszemu podopiecznemu dużo bólu.