Wszystko o dresażu

Ujeżdżanie zwane dresażem jest olimpijską konkurencją jeździecką. Wspierana jest przez FEI czyli Międzynarodową Federację Jeździecką. Jej ćwiczenie jest często podstawą do zapoczątkowania uprawiania pozostałych konkurencji jeździeckich. Więc czego może nauczyć nas ujeżdżanie i w czym tkwi jego elegancja?

Historia dresażu zaczyna się w starożytności, gdzie możemy znaleźć początkowe wiadomości o tej konkurencji. Jednakże pierwsze oficjalne zawody ujeżdżania został rozegrany w Bratysławie w 1873 roku. Natomiast pierwsze mistrzostwa europy przeprowadzono w 1963 roku, a Światowe Mistrzostwa w 1966 r.

Dresaż rozgrywany jest na czworobocznej arenie o piaszczystym lub trawiastym podłożu. Przy konkursach łatwiejszych wymiary czworoboku mają 20 x 40 metrów a w przypadku zawodów o większym poziomie trudności 20 x 60 metrów. Konkursy podzielone są na różne klasy. Najprostszą z nich jest klasa L, kolejne klasy wg. rosnącego stopnia zaawansowania to klasa P, N, C, CC, CS oraz najcięższe Grand Prix i Grand Prix Special. Dresaż koncentruje się na realizowaniu przez jeźdźca wraz z koniem odpowiednich figur ujeżdżeniowych, które zawarte są w określonych programach przypisanych do poszczególnych klas.

Priorytetem w dresażu jest uzyskanie harmonii przez jeźdźca oraz jego konia. Wyszkolony wierzchowiec musi odpowiadać bezproblemowo na wszystkie pomoce jeździeckie. Jeździec siedząc w siodle powinien posiadać pełną kontrolę nad swoim wierzchowcem. Trzeba przy tym nadmienić, że ani jeden ruch konia w dresażu nie jest wymuszony, natomiast jest oparty na obustronnej kooperacji a także zaufaniu konia do jeźdźca. Możemy się spotkać z wieloma opiniami, że dyscyplina ta jest niehumanitarna ale na prawdę tak nie jest. Wszystko zależy od tego jak jeździec podchodzi do tej sprawy. Wprawny jeździec szanujący swojego wierzchowca nigdy nie wyrządzi mu krzywdy. Prawidłowo wyszkolony koń realizuje zadania jeźdźca z chęcią, a w ich ruchach widać spokój oraz harmonię. Konkurencja ta przeważnie jest przyrównywana do tańca przez swój artystyczny wymiar. W dresażu wymagane są nawet specjalne stroje oraz sprzęt jeździecki. Wytyczne co do nich obwarowane są stosowanymi przepisami. Ubiór jeźdźca powinien składać się z ciemnego fraka i białych spodni. A koń powinien posiadać założony jasny czaprak pod siodłem. Wszystko to ma na celu podkreślenie elegancji tej konkurencji. Należy jednak pamiętać, że z pozoru proste, a także wykonywane z gracją figury wymagają od pary jeździec oraz wierzchowiec najwyższego poziomu skupieniajak również doskonałego treningu.

Jak wspomniano na początku dresaż jest w wielu przypadkach podstawą do wielu innych dyscyplin jeździeckich. Wytrenowanie naszego wierzchowca jest przydatne w skokach przez przeszkody, a niezbędne do startowania w WKKW, ponieważ dresaż jest jedną z dyscyplin składających się na ten konkurs. Bez znaczenia na to jaką dyscyplinę chcieli byśmy uprawiać czy zechcemy pozostać przy samym ujeżdżaniu warto uprawiać tą dyscylinę, ponieważ daje ona dużo radości oraz jak żadna inna umożliwia poznanie swojego konia.