Popularność jeździectwa

Jeździectwo w Polsce ma bardzo długą tradycję. W XVIII W jeźdźcy polscy byli uznawani za najlepszych w Europie. Na początku XX W Polskie jeździectwo miało swój rozkwit. W tym okresie powołano do życia na terenie Polski wiele szkółek jeździeckich a nasi jeźdźcy zdobyli dużo zdobyczy sportowych na wielu zawodach, a nawet na olimpiadach. W roku 1928 otwarty został Polski Związek Jeździecki. PZJ jest organizacją w ramach, której znajdują się jeźdźcy zawodowi, sędziowie, osoby szkolące, jak również inni działacze jeździectwa polskiego. Nieszczęśliwie wraz z rozpoczęciem II Wojny Światowej rozwój jeździectwa w naszym kraju oraz w Europie zmniejszył się. Rozwiązano PZJ, w którego miejsce po wojnie utworzono Sekcję Jeździecką i Pięcioboju Nowoczesnego. po wojnie było niezmiernie ciężko odnowić dawną świetność polskiego jeździectwa. Polski Związek Jeździecki przywrócono dopiero w 1957 roku. Stale od tego momentu jeździectwo w kraju stawało się co raz bardziej popularne i powracało do starej formy.
Teraz jeździectwo robi się co raz bardziej znaną dziedziną sportową, rekreacyjną a nawet rehabilitacyjną. Jest sportem niewątpliwie prestiżowym. PZJ zrzesza około 30 000 osób związanych w sposób czynny z jeździectwem. Liczy się, że posiadamy około 300 000 tysięcy ludzi jeżdżących na koniu. Przeprowadzana jest co raz większa liczba różnego rodzaju zawodów jeździeckich, które cechują się wzrastającym zainteresowaniem. Nasi jeźdźcy zdobywają sukcesy na arenie międzynarodowej. W kraju jest ok. 3,7 tys. osób aktywnie uczestniczących w zawodach i ilość ta ciągle wzrasta.
Oprócz rozwoju jeździectwa kwalifikowanego jako sport co raz popularniejszą metodą spędzania aktywnego wypoczynku jest jazda turystyczna oraz rekreacyjna gdzie tzw. próg wejścia jest dużo niższy niż przy jeździectwie sportowym. Przez to co raz większa liczba młodych ludzi a nawet dzieci wsiada na wierzchowce i rozpoczyna w taki sposób swą przygodę z jeździectwem. Aby rozpocząć poznawanie jeździectwa rekreacyjnego nie trzeba ponosić tak dużych nakładów finansowych jak przy jeździectwie sportowym. Dlatego też wielu jeźdźców rozpoczynało obcowanie z jeździectwem od jazdy rekreacyjnej. Jest to również dobry sposób na zaznajomienie się z podstawami jeździectwa i przez to określenie dalszej drogi swojego rozwoju.
W miarę rosnącego zainteresowania jazdą konną rozwija się także cały przemysł związany z tą dziedziną sportową. Otwierane są szkoły jeździeckie oraz stowarzyszenia. Tworzonych jest wiele sklepów jeździeckich zaopatrzonych w szeroki asortyment akcesoriów dla jeźdźców oraz koni. Wymyślane są coraz to nowsze i doskonalsze modele siodeł i innego rodzaju osprzęt jeździecki. Rozwijają się również nowe gałęzie usług takie jak saddle fitting. Wzrastająca konkurencja na rynku przedmiotów jeździeckich owocuje ciągłym poszerzaniem asortymentu sklepów i hurtowni dla jeźdźców i w efekcie powiększeniem rozpiętości cen produktów. Wzrost popularności tej dziedziny wpłynęła także pozytywnie na poziom cen związanych z członkostwem w szkółkach i klubach jeździeckich. Dzięki czemu jeździectwo jest co raz bardziej osiągalne dla większej grupy ludzi.