Zakup konia

Decyzja o kupnie własnego wierzchowca pojawia się często w czasie, w którym jesteśmy mocniej zapoznani z jeździectwem i mamy jakieś doświadczenie w tej materii. Posiadanie własnego konia nie jest wymagane do zaczęcia nauki jazdy gdzie to na czas jazdy korzystamy z użyczonego konia. Ale posiadanie swojego konia daje wiele satysfakcji a szczególnie pozwala utworzyć głębszą więź między jeźdźcem a koniem i przez to bardziej radować się jazdą. Należy jednak pamiętać, iż oprócz korzyści pochodzących z tego faktu posiadanie swojego wierzchowca niesie za sobą dużo obowiązków, a także wydatków związanych z jego utrzymaniem. Przyjmuje się, iż miesięczny koszt utrzymania konia w mieście to wydatek rzędu 1000 zł ponieważ oprócz jedzenia trzeba mu zapewnić lokum w stadninie. Także dla swojego zwierzęcia nabywamy często porządniejsze i kosztowniejsze akcesoria jeździeckie niż w przypadku konia użyczonego. Dlatego też wydatki ponoszone w związku z posiadaniem konia są duże.
Na co należy zwrócić uwagę w momencie kupna wierzchowca?
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wiek, stan zdrowia i temperament wierzchowca. Bezwarunkowo przed zakupem należy dopuścić do badania weterynaryjnego wierzchowca oraz odbyć jazdę próbną. Sprzedający co do zasady ma obowiązek poinformowania nas o stanie fizycznym zwierzęcia, jednakże nie wszyscy sprzedawcy są na tyle uczciwi, że przekażą nam rzetelne informacje. Konie z reguły dzieli się na dwa rodzaje. Konie gorącokrwiste i zimnokrwiste. Gorącokrwiste wierzchowce posiadają lekką budowę i cechują się dużym temperamentem. Są o wiele cięższe do okiełznania niż konie zimnokrwiste, które to są o wiele bardziej spokojne, mają muskularną sylwetkę oraz dużą siłę. Trzeba określić swoje oczekiwania od konia co do jego przeznaczenia i naszych upodobań jeździeckich. Kiedy poszukujemy zwierzęcia do zawodów najlepiej kupić wierzchowca gorącokrwistego o dużym temperamencie cechującego się dużą zwinnością natomiast jeżeli poszukujemy zwierzęcia do jazdy turystycznej trzeba zastanowić się nad zakupem wierzchowca z ras zimnokrwistych. Bez wątpienia łatwiej jeźdźcowi o niezbyt dużym doświadczeniu będzie kupić wierzchowca już ujeżdżonego o prawidłowo ukształtowanym charakterze mającego więcej niż 8 lat. Zbyt młody koń nie będzie tak oddany jeźdźcowi, który ma słabe doświadczenie. Wzrost wierzchowca musi być dobrany do wzrostu jeźdźca. Jeśli chodzi o płeć konia najspokojniejszy będzie wykastrowany koń. Silniej temperamentne są klacze i ogiery, które są przeznaczone dla najbardziej wtajemniczonych jeźdźców.
Decydując się na zakup konia trzeba to wnikliwie przeanalizować ponieważ zwierzę nie jest przedmiotem, który można oddać gdy nam się znudzi. Posiadanie konia jest to przyjęcie na siebie zobowiązania na następne 20 do trzydziestu lat. Na pewno zaczynając obcowanie z jeździectwem nie warto posiadać swojego wierzchowca a lepiej pożyczać go ze stadniny. W sposób ten w miarę rozwijania swojego zainteresowania związanego z jeździectwem będziemy pewniej podejmować tak ważne decyzje. Jak już kupimy swojego konia pamiętajmy o tym by zapewnić mu jak najlepsze warunki życia, zadbajmy o to by był prawidłowo żywiony, miał właściwe schronienie a także nabywajmy jedynie najlepsze artykuły jeździeckie w dobrym sklepie jeździeckim. Dzięki temu będziemy się cieszyć znakomitą sprawnością psychiczną i fizyczną konia przez długie lata.