Krócej o saddlefittingu

Saddlefitting to pojęcie nieobce niejednej osobie, która jest zwolennikiem. Tłumacząc z angielskiego oznacza dokładnie pasowanie siodła. Co rozumiemy przez saddlefitting? Przede wszystkim jest bardzo istotnym działem każdego wysokiej klasy salonu dla jeźdźców. Ponadto stanowi swoistą sztukę. jednak trzeba powiedzieć, iż jest to właściwie świeża gałąź w krajowym jeździectwie, bo rozkwitła zaledwie w ostatnich 15 latach. Każdy renomowany salon jeździecki musi mieć zakres wiedzy w kwestii saddlefitting a także w temacie tego, jaką wagę stanowi dla wygody jeźdźca i dla grzbietu zwierzęcia właściwe dopasowanie siodła. Poza tym – każdy doskonały salon jeździecki standardowo oferować usługę dopasowywania siodeł dla zainteresowanych.
Dlaczego pasowanie siodła jest niebagatelne także na rynkach bardzo rozwiniętych? Uzasadnieniem jest sprawa, rosnącego dostępu do urozmaiconych koni hodowlanych i . Hodowanie koni ulega przeobrażeniom. Trzeba więc stwierdzić, iż jednocześnie rozpiętość wielorakości anatomii grzbietów końskich powiększa się. Właśnie dlatego usługa, której celem jest należyte dopasowanie siodła, odgrywa ważną rolę. Saddlefitting stanowił w gruncie rzeczy bagatelizowaną tematykę jeździectwa w Polsce. Jednak przez wzgląd na powody, o których wspomnieliśmy, rozwój tej gałęzi jest niezwykle duży oraz umożliwia przyjęcie innego spojrzenia na siodło – z myślą o zwierzęciu jak i o człowieku. Szczęśliwie również w Polsce, coraz mniej trafia się na jeźdźców twierdzących, że jedno siodło wystarcza na wszystkie typy koni.
Czy można dopasować siodło samemu?
Jeżeli nie mamy właściwego szkolenia oraz nie posiadamy doświadczenia w w tym zajęciu lepiej nie próbować trudnej sztuki pasowania siodła samemu.
Wprawdzie sprawa ta może wydawać się nieskomplikowana, warto pamiętać, że nie tylko zmiana samego rozstawu łęku wystarczy, aby dopasować odpowiednio siodło. W sytuacji gdy weźmiesz pod uwagę tylko rozstaw łęku, możesz spowodować odpowiedni balans siodła. W efekcie będzie stanowiło to źródło nieodpowiedniego rozkładu ciężaru oraz naruszy w sposób nieodwracalny konstrukcję posiadanego siodła.
Weź też pod uwagę, że zmierzenie własnego konia, określenie rozstawu łęku, punktu ciężkości etc., wymaga posiadania niezbędnych narzędzi. Jeżeli więc ich nie masz, nie dasz rady zrobić tego dobrze.
Specjalista, który wykonuje pasowanie siodła
Człowiekiem, który dysponuje przyrządami, szeroką wiedzą oraz przeszkoleniem jest saddlefitter. Ważne, by był to doświadczony specjalista, a usługa dopasowywania siodła wykonana została we właściwie stworzonym pomieszczeniu. Obowiązkowo też musi się odbywać po wcześniej zaplanowanym oglądaniu grzbietu konia.
Ważne! Pasowania siodła do grzbietu konia nie można robić na odległość. Tak więc specjalistyczny sklep dla jeźdźca oferuje przyjazd przeszkolonego fachowca do klienta, w tym celu, by mógł pobrać dokładną miarę. Jeśli sklep jeździecki nie posiada takiego jak trzeba specjalistycznego miejsca i nie posiada w ofercie spotkania z klientem saddlefittera, który obejrzy konia zanim zabierze się za dopasowanie siodła – zastanów się dobrze, czy nie lepiej zmienić salon na inny.
Kupienie siodła to bardzo znacząca decyzja. Siodło stanowi w końcu stały element pracy jeźdźca i konia. Należy zadbać by było dobrane perfekcyjnie i stwarzać optymalne warunki podczas jazdy. Siodło niedokładnie dostosowane może wyrządzić wiele szkód nieusuwalnych i spowodować różne nieoczekiwane zachowania naszego konia. Konie zbytnio długo jeżdżące pod niedopasowanym siodłem zazwyczaj nabywają nieodwracalnych przyzwyczajeń oraz wkrótce nabawiają się chorób, które wymagają konsultacji weterynarza.