Ujeżdżanie – dresscode dla jeźdźca

Ujeżdżanie zalicza się do olimpijskich dyscyplin jeździeckich. Jego istota tkwi w precyzyjnym wykonywaniu zadanych figur jeździeckich. Wymaga od jeżdżącego i wierzchowca największego poziomu porozumienia oraz skupienia. Charakter i otoczka konkursów dresażu charakteryzuje się niesłychaną artystycznością i szykownością. Dlatego też jest one przeważnie kojarzone z łyżwiarstwem figurowym albo tańcem.

Zawody dresażowe podzielone są na klasy. Obowiązujące klasy w porządku od najprostszej do najtrudniejszej to klasa: L, P, N, C, CC, CS, Grand Prix, a także Grand Prix Special. Każda z nich zawiera wymagane elementy, które jeździec wraz z koniem muszą zrealizować w czasie przypisanego do nich programu. Ubiór jeźdźca musi spełniać określone prawnie wymogi, a niektóre jego elementy zależne są od rangi konkursu. Koniecznie każdy jeździec startujący w zawodach ujeżdżania musi być ubrany w:

Kask ochronny lub cylinder – bezwzględnie każdy uczestnik powinien mieć na głowie kask jeździecki. Zalecany jest również jego ubiór przez osoby pokazujące wierzchowce w czasie przeglądu weterynaryjnego. Dopuszczalna jest jazda w cylindrze przez zawodników osiemnastoletnich i starszych, którzy dosiadają wierzchowce przynajmniej 7 letnie.
Marynarkę lub frak – koniecznie jednolitego koloru granatowego lub czarnego, dozwolone są jedynie delikatne zdobienia. Marynarka dozwolona jest do klasy CC oraz w zawodach rangi regionalnej. W klasach wyższych jeździec obowiązkowo musi być odziany we frak.
bryczesy – koloru białego lub kremowego.
Krawat lub plastron – koloru kremowego, białego albo o kolorze fraka.
Rękawice – białe, kremowe lub zgodne z kolorem fraka.
Buty jeździeckie – długie czarne albo dobrane zgodnie z barwą fraka.

Żołnierze lub policjanci nie są obowiązani do ubierania przepisowego ubioru. Mogą oni zakładać ubiór cywilny bądź służbowy. Jednakże muszą zakładać kask jeździecki.

Nasz koń powinien być także właściwie przystosowany do konkursów dresażowych. Przede wszystkim jedynym dozwolonym rodzajem siodła jest siodło ujeżdżeniowe. Pod nim powinien być się biały czaprak. Ogłowie wędzidłowe stosowane jest w klasach łatwiejszych, w klasie LL stosuje się kiełzna bezwędzidłowego natomiast w klasach trudniejszych obowiązkowe jest ogłowie munsztukowe. Niedopuszczalne jest przyozdabianie naszego konia. Dopuszczalne jest jedynie zaplatanie grzywy oraz ogona.