Co powinniśmy wiedzieć o lonżowaniu?

Bardzo ważnym elementem szkolenia każdego konia jest lonżowanie. Jest ono zazwyczaj bagatelizowane przez wielu jeżdżących. Stanowi jednak doskonałe dopełnienie treningu ujeżdżeniowego i pracy pod siodłem. Odpowiednio wykonywane lonżowanie oddziałuje również na polepszenie równowagi konia, jakości jego chodu, poprawia reagowanie na działanie pomocy jeździeckich, ponieważ podczas lonżowania wpływamy na naszego wierzchowca mową, rękoma oraz batem, który zastępuje łydkę. Lonżowanie konia wzmacnia posłuszeństwo oraz oddziałuje pozytywnie na rozrost mięśni. Trzeba nadmienić, że lonżowanie po okręgu musi być realizowane w przemiennych kierunkach, aby przeciwdziałać nieprawidłowemu rozrostowi mięśni. Pamiętajmy, że lonżowanie musi być wykonywane właściwie, gdyż nieumiejętne lonżowanie może wyrządzić więcej szkód aniżeli pożytku. Więc jak odpowiednio lonżować swojego konia i co będzie nam do tego niezbędne?

Przede wszystkim trzeba przestrzegać systematyczności treningów na lonży. Brak systematyczności nie da nam możliwości na osiągnięcie wszystkich korzyści pochodzących z lonżowania. Wierzchowiec przystępując do ćwiczeń musi być dobrze rozgrzany, dlatego też lonżowanie rozpoczynamy od stępu.
Średnica koła, na którym odbywa się praca na lonży nie może być mniejsza niż dwanaście metrów. Powierzchnia, po której chodzi koń musi być posypana piaskiem. Może to być również piasek połączony z trocinami. Najważniejsze żeby nie była za grząska ani zbyt twarda. Do lonżowania potrzebujemy:

Lonży – specjalnej taśmy o długości około 7 – 8 m kończącej się karabińczykiem i pętlą bezpieczeństwa.
Pasa do lonżowania – pasa zapinanego w okolicach kłębu wierzchowca, przeznaczonego do lonżowania konia. Rozróżnia się dwa rodzaje pasów. Pasy do lonżowania bez siodła oraz z siodłem. Pas do lonżowania ma metalowe pierścienie, do których można przypiąć wodze dodatkowe. Przy doborze pasa zwróćmy uwagę na liczbę pierścieni a także na rozmiar oraz kształt poduszek. Tak samo jak ma to miejsce w przypadku siodła pas do lonżowania powinien być dobrze dopasowany do anatomicznej budowy konia, gdyż źle dostosowany może wywołać otarcia grzbietu. Pod pas do lonżowania nakładamy czaprak.
Bat – specjalny bat do lonżowania. Musi być odpowiednio długi oraz dobrze wyważony.
Kawecan – jest to rodzaj ogłowia bez wędzidła, stosowany zazwyczaj do lonżowania młodych koni. W przypadku koni starszych stosuje się zazwyczaj zwyczajne ogłowie.

Ponad to warto zaopatrzyć naszego wierzchowca w ochraniacze, aby ochronić go przed ewentualnymi kontuzjami. Natomiast my musimy koniecznie stosować rękawiczki, które ochronią nasze ręce przed obtarciami.