Podstawowe zasady bezpieczeństwa w jeździectwie.

Jazda na koniu jest wspaniałym sposobem na aktywny wypoczynek. Kontakt z koniem daje nam wiele radości, jak również jest doskonałą formą aktywności ruchowej. Mimo swoich plusów jest to zajęcie dość kontuzyjne. Z tego powodu tak istotna jest tu kwestia naszego bezpieczeństwa. Abyśmy mogli w pełni cieszyć się bezpieczną jazdą stosujmy się zawsze do poniższych zasad.

W większości nasz kontakt z jeździectwem rozpoczyna się w szkółce jeździeckiej gdzie udoskonalamy swoje umiejętności. W pierwszej kolejności powinniśmy zorientować się jak o nasze bezpieczeństwo dba dana szkółka jeździecka. Kluczową kwestię ma tu odpowiednio przeszkolona kadra pracownicza. Obowiązkowo osoba, która będzie nas szkoliła musi mieć odpowiednie certyfikaty. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ od tego jak zostaniemy przeszkoleni zależne będzie nasze bezpieczeństwo w siodle. Pod okiem profesjonalnego instruktora będziemy popełniali mniej błędów. Następnym ważnym czynnikiem jest stan oraz organizacja ujeżdżalni. Trzeba zwrócić sporą uwagę czy ujeżdżalnia jest zagrodzona, czysta i nie posiada żadnych przeszkód w postaci filarów, nierównej nawierzchni itp. Pamiętajmy, że niekiedy z pozoru mało istotna przeszkoda może okazać się bardzo niebezpieczna dla jeźdźca jadącego na wierzchowcu. Warto również sprawdzić czy dany ośrodek jeździecki posiada wykupione ubezpieczenie dla swoich jeźdźców.

Nasze bezpieczeństwo, na koniu zależy przede wszystkim od naszych umiejętności i od tego jaki sprzęt do jazdy konnej mamy. Na konia bezwzględnie powinniśmy być właściwie ubrani. Kompletny strój jeździecki składa się głównie z:
Kasku lub kasko-toczka – Jego zadaniem jest ochrona naszej głowy. Pamiętajmy, że nie można nam usiąść na konia bez poprawnie dopasowanego i zapiętego kasku.
Bryczesów – specjalnych spodni, które pomagają jeźdźcowi trzymanie się w siodle. Zazwyczaj mają, również różnego rodzaju wstawki w kroku z materiału antypoślizgowego.
Sztybletów lub oficerek – obuwia przeznaczonego do jazdy konnej. Poprzez swoją budowę umożliwiają prawidłowe ułożenie stopy w strzemieniu i chronią kostki jeźdźca przed obtarciami.

Bardzo ważną sprawą przed każdą przejażdżką jest staranne sprawdzenie w jakim stanie są nasze akcesoria jeździeckie i czy są one właściwie zamocowane. Jeśli zobaczymy jakiekolwiek mocniejsze uszkodzenia sprzętu nie powinniśmy go używać. Przy kupnie wszelkich akcesoriów patrzmy na jakość ich wykonania. Nie powinniśmy oszczędzać na ich jakości, ponieważ od niej zależy nasze późniejsze bezpieczeństwo na koniu.