Moda jeździecka – czapraki

Moda jeździecka dyktuje nie tylko wygląd ubioru jeździeckiego, ale i także wzornictwo i kolorystykę akcesoriów jeździeckich. Jednym z części osprzętu jeździeckiego, który podlega trendom w modzie jest czaprak. Poza starannością wykończenia i jakością zastosowanych materiałów jeźdźcy zwracają co raz bardziej uwagę na krój a także kolorystykę czapraka. Bardzo często jeźdźcy dobierają swój ubiór do jego wyglądu bądź na odwrót. W sklepach jest osiągalna duża ilość różnych czapraków, a producenci osprzętu jeździeckiego tworzą nawet kolekcje ubrań do nich dopasowanych. Pewni producenci stwarzają możliwość personalizacji swojego czapraka poprzez naszycie imienia jeźdźca lub konia lub dobór kolorystyki i wzorów umieszczonych na nim.
Czapraki zawsze dobiera się do rodzaju siodła. Ze względu na to kryterium można je podzielić na:
Czapraki typu D, DR i DL – są to czapraki dostosowane do siodeł ujeżdżeniowych.
Czapraki typu VS i VSD – są to najbardziej uniwersalne czapraki. Stosowane są do różnych typów siodeł.
Czapraki S/VSS – również są dość wszechstronnymi modelami czapraków jednakże stosowanymi głównie do siodeł skokowych.
Czapraki PD – są to czapraki ujeżdżeniowe dla kucyków.
Dobór kształtu czapraka zależy tylko od preferencji jeźdźca. Na rynku dostępne są czapraki z okrągłym lub prostym przodem. Niektóre z nich mają przednią część mocniej wypuszczoną do przodu przez co nie zawijają się pod siodło. Przy treningach używane są przeważnie gęsto pikowane czapraki wykonane z lekkiego i cienkiego materiału. Jednymi z najlepszych są, te które mają futrzane bądź żelowe podkładki. Czapraki z bawełny charakteryzują się lepszym wchłanianiem potu konia.
Wybierając czaprak musimy poza względami estetycznymi, a także doborem czapraka do modelu siodła skoncentrować się na materiale, z którego został on zrobiony. Musi on być jak najbardziej przewiewny. Czaprak także powinien być wykonany z grubszego materiału, który lepiej będzie ochraniał grzbiet konia przed otarciami.
Przy nakładaniu czapraka trzeba dopilnować, aby nie był on pofałdowany, musi on dobrze przylegać do grzbietu. Przed nałożeniem czapraka trzeba również sprawdzić czy jest on suchy i czysty, gdyż kawałki słomy lub piachu pod czaprakiem będą przeszkadzały naszemu koniowi, a nawet mogą spowodować obtarcia. Pamiętajmy także, aby sprawdzać regularnie stan czapraka, ponieważ jego wypełnienie zbija się i sztywnieje, wtedy czaprak przestaje pełnić swoją rolę. Odpowiednio dobrany czaprak na pewno uczyni jazdę bardziej komfortową dla jeźdźca oraz konia, a wybór markowego modelu pozwoli na użytkowanie go przez długi czas.