Skoki przez przeszkody – podstawowe zagadnienia

Skoki z przeszkodami są bardzo widowiskową dyscypliną jeździecką wymagającą od konia i jeźdźca perfekcyjnego zgrania ruchów oraz idealnej kondycji. Dyscyplina ta jest doskonałym sprawdzianem dla konia, jeźdźca oraz ich akcesoriów jeździeckich. Konkurs skoków jest zaliczany do dyscyplin olimpijskich. Historia skoków sięga XVIII W. kiedy to podczas polowań na lisy uczestnicy mocno rywalizowali pomiędzy sobą i goniąc za lisem skakali przez napotkane przeszkody. Głównym celem rozgrywanych zawodów jest sprawdzenie dokładności oraz zdolności jeźdźca, a także właściwego wyszkolenia konia. Dyscyplina ta rozgrywana jest na terenie nazywanym parkurem, na którym znajdują się różnego rodzaju szykany. Głównie napotykanymi przeszkodami na parkurze jest:
stacjonata – szykana zbudowana z desek lub drągów
okser – są to dwie stacjonaty umiejscowione jedna za drugą mające taką samą wysokość
mur – konstrukcja zbudowana z imitacji cegieł
rów z wodą – jest to prostokątne pole z wodą
doublebarre – są to 2 stacjonaty przy których druga jest wyższa niż pierwsza
tripplebarre – jest to kombinacja trzech stacjonat, z których każda następna jest wyższa od poprzedniej
hydra – konstrukcja mająca na swoim szczycie żywopłot
szykany umiejscowione są w liniach bądź szeregach. Linia zawiera kilka konstrukcji ustawionych w odstępach większych niż 12 metrów od siebie. Z kolei szereg składa się z paru przeszkód ustawionych w odległościach dłuższych niż siedem metrów, ale krótszych niż dwanaście metrów. Kierunek toru jest oznaczony przez zatknięte na przeszkodach chorągiewki czerwone i białe. Czerwone umieszczane są po prawej stronie przeszkody a białe po jej lewej stronie.
Jeździec razem z wierzchowcem mają za zadanie przeskoczyć ustawione przeszkody w z góry określonej kolejności oraz czasie. W czasie pokonywania toru istotne znaczenie ma jak najmniejsza ilość zrobionych pomyłek ponieważ naliczane są za to punkty karne.
Do najczęściej spotykanych pomyłek zalicza się:
potrącenie górnej deski przeszkody – 4 pkt. karne
kontakt z wodą – 4 pkt. karne
pierwsze nieposłuszeństwo konia – 4 pkt. karne
kolejne nieposłuszeństwo wierzchowca – eliminacja
upadek konia – eliminacja
spadnięcie zawodnika z siodła – eliminacja
pomylenie i nie wykonanie korekty przebiegu trasy – eliminacja
przekroczenie maks. czasu – eliminacja
W zależności od rangi oraz rodzaju zawodów punktacja może ulegać zmianie.
Konkursy w skokach z przeszkodami dzielimy ze względu na wysokość ustawionych przeszkód jak również inny czynnik decydujący o zwycięstwie. Wyróżnić można tu trzy kategorie konkursów. Konkurs dokładności, zwykły i specjalny. Podczas konkursu zwykłego jest nałożona norma czasowa, w której trzeba pokonać przeszkody. Wpływającym na wygraną czynnikiem jest ilość punktów karnych. W czasie tego konkursu dwoje lub większa liczba uczestników może zająć takie samo miejsce. Podczas konkursu zwykłego zawodnicy, którzy uzyskali tą samą ilość punktów karnych są klasyfikowani według ogólnego czasu. Możliwe jest tu rozegranie dogrywki. Konkursy specjalne rządzą się swoimi zasadami. Jest ich bardzo duża ilość, jednakże do najpopularniejszych należy wymienić konkurs szybkości, przy którym każdy wykonany błąd jest przeliczany na sekundy, które dodaje się do czasu uczestnika. Podczas konkursu stylu jazdy dodatkowo oceniany jest styl jazdy przez odrębnego sędziego. Natomiast konkurs wyboru przeszkód koncentruje się na tym, że uczestnik może skakać w dowolnej kolejności przez umieszczone konstrukcje. Niezależnie od rodzaju konkursu skoki przez przeszkody zawsze wzbudzają wiele emocji u widzów oraz jeźdźców. Jest to także, jedna z bardziej dynamicznych dyscyplin jeździeckich.