Najczęstsze choroby koni

Konie pomimo swej siły i sprawności, są zwierzętami bardzo delikatnymi. Wbrew obiegowej opinii o silnym zdrowiu tych zwierząt trzeba o nie należycie zadbać. Głównie należy zwrócić uwagę na stosowanie właściwej higieny. Zadbany koń musi być czysty, odpowiednio wyczesany oraz właściwie odżywiony. Posiadając świadomość na jakie choroby może zapaść nasz wierzchowiec i rozumiejąc mechanizmy ich powstawania możemy wielu z nich uniknąć. Trzeba jednak pamiętać, że w chwili pojawienia się jakichkolwiek symptomów choroby należy wezwać weterynarza. Bezwzględnie nie możemy podejmować się leczenia konia na własną rękę.
Częstymi chorobami wierzchowców są:
Anemia – przejawia się brakiem apetytu, osłabieniem kondycji, zmatowieniem włosia i czystymi spojówkami oka. Wierzchowiec może zachorować na anemię przez zbyt mocny stres, niezdrową dietę, robaki w układzie pokarmowym. W przypadku zaobserwowania symptomów anemii należy zasięgnąć porady weterynarza. Celem zminimalizowania prawdopodobieństwa pojawienia się anemii u naszego wierzchowca trzeba zapewnić mu jak najdogodniejsze warunki bytowe, dawać tylko karmę a także dodatki paszowe wysokiej jakości oraz regularnie go odrobaczać
Biegunki – przyczyną przewlekłych biegunek może być niewłaściwa dieta naszego wierzchowca, kiepski stan jego uzębienia, infekcje, pasożyty układu pokarmowego. Nie można bagatelizować tego schorzenia i niezwłocznie przy powracających biegunkach należy wezwać weterynarza. By przeciwdziałać powracaniu biegunek musimy po pierwsze zadbać o właściwą jakość karmy, którą karmiony jest nasz koń, trzeba również okresowo go odrobaczać. Warto stosować również dodatki paszowe, wzbogacone w witaminy i błonnik.
Odparzenia od siodła – przejawiają się ciężko gojącymi się ranami w punkcie nacisku siodła. Podstawową przyczyną powstawania odparzenia jest źle dobrane siodło, niewłaściwa higiena skóry pod siodłem oraz złe nałożenie siodła. W przypadku zaistnienia uszkodzeń skóry pod siodłem trzeba zaprzestać na jakiś czas jazdy konnej aby nie drażnić chorych miejsc. Trzeba także zadbać o właściwą higienę włosia. By uniknąć wystąpienia odparzenia przede wszystkim trzeba dobrze dopasować siodło. Warto skorzystać przy kupnie siodła z usługi saddle fittingu czyli dobierania siodła do konkretnego wierzchowca oraz jeźdźca.
Grypa jest infekcją wirusową rozprzestrzeniającą się drogą kropelkową. Przejawia się suchym i przewlekłym kaszlem, podwyższoną temperaturą ciała, brakiem apetytu, pogorszeniem kondycji oraz wysiękiem wydzieliny z nosa. Aby ograniczyć ryzyko zachorowania naszego konia na grypę powinniśmy przede wszystkim unikać wystawiania go na znaczne różnice temperatur. Zawsze w chłodne dni należy podczas postoju na dworze nakładać derki naszemu koniowi.
Podstawą utrzymania dobrego stanu zdrowia naszego wierzchowca jest przede wszystkim dbałość o jego higienę, regularne wizyty weterynarza, wybór odpowiednich akcesoriów jeździeckich i pasz. W czasie choroby najważniejsza jest nasza szybka reakcja.