Co zrobić gdy koń nas nie słucha?

Jazda na koniu wymaga od jeźdźca umiejętnego władania pomocami jeździeckimi. Są one językiem komunikacji między jeźdźcem, a wierzchowcem. Podzielić je można na pomoce naturalne i dodatkowe.

W ramach pomocy naturalnych zaliczyć można:

Oddziaływanie dosiadem
Oddziaływanie łydkami
Ręce
Oddziaływanie głosem

W ramach pomocy dodatkowych zalicza się:

1. Palcat
2. Ostrogi

Zatem posiadamy pełny wachlarz narzędzi umożliwiających jeźdźcowi na oddziaływanie na swego wierzchowca. Może się wydawać, iż wystarczające jest odpowiednie wykorzystywanie ich, by móc jeździć na koniu. Niestety mimo tego, że właściwe władanie pomocami jeździeckimi jest niezbędne do jazdy konnej nie zawsze nasz koń reaguje na nie prawidłowo. Dlaczego więc tak się dzieje?

Przede wszystkim trzeba zobaczyć czy błąd powiązany z niereagowaniem na pomoce jeździeckie leży po stronie konia czy jeźdźca. W większości przypadków okazuje się, że niepoprawna komunikacja jest wynikiem pomyłek po stronie jeżdżącego.

Najczęstszym błędem jest niewłaściwe lub niechlujne wykorzystywanie pomocy jeździeckich. Pomoce jeździeckie są jedynie wtedy efektywne jeśli jeżdżący używa ich zajmując odpowiednie miejsce w siodle, postawę oraz stosując je w odpowiednim miejscu.
Bardzo istotną kwestią jest używanie pomocy z wyczuciem. Za mocne ich używanie może znieczulić naszego konia na ich oddziaływanie, a zbyt słabe nie da oczekiwanego skutku.
Pomoce jeździeckie muszą być używane z umiarem, a ich intensywność musi być dawkowana.

Kolejnym ważnym błędem popełnianym przez jeżdżących jest brak łączenia pomocy jeździeckich ze sobą. Często bywa tak, że jeżdżący chce wpływać na wierzchowca przy użyciu jednej pomocy jeździeckiej. Dodatkowo inne pomoce mogą oddziaływać przeciwstawnie z naszymi zamiarami.

Kolejnym poważnym błędem wykonywanym przez jeźdźców jest złe wyczucie chwili w używaniu pomocy jeździeckich. Ważne żeby pomoce jeździeckie były wykorzystywane we właściwej kolejności. Pierw dosiad, łydka, ręce oraz głos jeźdźca. Realizowanie tego nie powinno być zbyt wolne.

Ostatnia kwestią powiązaną z brakiem skuteczności pomocy jeździeckich jest upór bądź chęć władania przez wierzchowca. Nasz wierzchowiec może pragnąć narzucać nam swoją wolę, żeby tego uniknąć musimy konsekwentnie i zdecydowanie stosować pomoce jeździeckie.

Nie zapominajmy, że nawet jeśli rozumiemy mechanizmy stosowania pomocy jeździeckich oraz posiadamy dobrej jakości akcesoria jeździeckie nie gwarantuje to, że nasz wierzchowiec nas posłucha. Musimy wtedy dokładnie przemyśleć taką sytuację próbując znaleźć powód takiego postępowania. Jeździectwo wymaga od nas stałego uczenia się, a nasze doświadczenie będzie się zwiększało z każdą chwilą spędzoną na koniu.