Zestaw narzędzi do pielęgnacji konia

Prawidłowa higiena naszego konia ma decydujące znaczenie dla właściwego stanu jego zdrowia. Poprzez prawidłową higienę powinniśmy rozumieć przeprowadzanie systematycznych i dokładnych czynności pielęgnacyjnych obejmujących całego wierzchowca, realizowanych z należytą starannością. Żeby móc to osiągnąć potrzebujemy do tego celu odpowiednio dobranych narzędzi. Zatem czego nie może brakować wśród naszych stajennych akcesoriów do czyszczenia wierzchowca?

Twarda szczotka – proste narzędzie służące do powierzchownego czyszczenia sierści wierzchowca. Służy do usuwania wierzchniej warstwy piasku i błota z sierści a także skóry konia. Szczotkowanie konia powinno odbywać się po każdym powrocie wierzchowca z padoku. Trzeba pamiętać, że wierzchowca wyczesujemy zgodnie z położeniem włosia rozpoczynając od jego przedniej lewej strony kończąc na tylnych kończynach.
Iglak – specjalna szczotka stworzona do czyszczenia naszego konia po jeździe. Doskonale oczyszcza sierść posklejaną od potu.
Zgrzebło – służy do staranniejszego oczyszczenia sklejonej sierści a także skóry konia. Zgrzebło świetnie usuwa także wychodzącą sierść. Dobrze jeśli posiadamy zgrzebło metalowe i gumowe. Zgrzebłem metalowym łatwiej będzie nam oczyszczać większe powierzchnie ciała natomiast zgrzebłem gumowym należy przeczesywać czulsze miejsca takie jak okolice kręgosłupa oraz łopatek.
Miękka szczoteczka – usuwa resztki brudu i kurzu z sierści, których nie zebraliśmy za pomocą zgrzebła. Nadaje sierści połysk i świeżość.
Szczotka do ogona – przeznaczona jest do czesania końskiego ogona. Należy bardzo uważać, żeby podczas rozczesywania nie szarpać włosia, dlatego też powinniśmy robić to z dużą starannością. Najlepiej przed używaniem szczotki przygotować rękoma poszczególne pasma włosów.
Grzebień do grzywy – przeznaczony do czesania grzywy. Nadaje się świetnie do czesania pozostałości siana, które mogły by podrażniać delikatne oczy konia.
Kopystka – jest przyrządem służącym do oczyszczania kopyt wierzchowca. Zabieg ten musi być wykonywany codziennie. Nieodpowiednia higiena kopyt skutkuje bardzo często rozwojem bakterii beztlenowych w rejonie strzałki i doprowadza do występowania procesów gnilnych.
Miękkie ściereczki – pomocne do mycia pyska oraz okolic intymnych. Nie zapominajmy, że musimy mieć odrębne ściereczki do pyska oraz osobne do miejsc intymnych. Muszą być one zrobione z miękkiego i chłonnego materiału.
Środki do pielęgnacji i czyszczenia wierzchowca – w naszym przyborniku nie może także zabraknąć środków przeznaczonych do pielęgnowania sierści oraz kopyt zwierzęcia. Pomagają one utrzymać przez dłuższy okres czasu efekt świeżości i zabezpieczają sierść oraz kopyta przed negatywnym działaniem czynników atmosferycznych.

Nie zapominajmy także o tym, żeby nasz osprzęt jeździecki był nienagannie czysty oraz zadbany. Utrzymując odpowiednią higienę naszego konia oraz sprzętu do jazdy konnej chronimy go przed wieloma kontuzjami i chorobami. Koń czysty będzie miał także o wiele lepsze samopoczucie przez co trenowanie będzie dla nas i dla niego przyjemnością.