Ogłowie – budowa i rodzaje

Ogłowie – budowa i rodzaje

Ogłowie potocznie zwane uzdą to nieodzowny element rzędu końskiego. Jest to uprząż zakładana na głowę konia. Umożliwia panowanie nad koniem poprzez kontakt z jego pyskiem. Wykonana jest najczęściej ze skóry. Składa się przeważnie (chociaż są pewne wyjątki) z następujących elementów:

Wędzidła, które jest elementem kiełzna wkładanym do pyska konia. Wykonane najczęściej ze stali nierdzewnej lub materiałów syntetycznych. Zapewnia ono w połączeniu z wodzami kontakt z pyskiem konia oddziałując na jego dolną szczękę oraz kość nosową. Nie wszystkie ogłowia posiadają wędzidło. Wyróżnić można następujące rodzaje wędzideł (proste, łamane pojedynczo, podwójnie bądź wielokrotnie).

  • Pasków policzkowych – paski przebiegające po bokach pyska konia utrzymują one wędzidło w odpowiedniej pozycji.
  • Nagłówka – są to paski ogłowia przebiegające za uszami konia.
  • Naczółka – pasek przebiegający na czole konia.
  • Nachrapnika – część ogłowia obejmująca nos konia. Usprawnia działanie kiełzna. Uniemożliwia otwarcie pyska przez konia. Nie zawsze występuje.
  • Podgardla – pasek przebiegający pod gardłem konia.
  • Wodzy – pasy połączone z wędzidłem, umożliwiające jeźdźcowi utrzymywanie kontaktu z pyskiem konia.

Ogłowia różnią się od siebie przede wszystkim rodzajem zastosowanego nachrapnika. Na tej podstawie możemy wyróżnić następujące ich rodzaje:

  • Ogłowia angielskie – ich nachrapnik oddziałuje najdelikatniej ze wszystkich pozostałych na pysk konia.
  • Ogłowie irlandzkie – Posiada dwa nachrapniki: angielski i dodatkowy. Posiada węższy pasek krzyżowy. Ogranicza ono bardziej możliwość otwarcia pyska konia.
  • Ogłowie hanowerskie – Jego konstrukcja znacznie ogranicza możliwość otwarcia pyska. Podczas próby otwarcia pyska część nachrapnika naciska na najwrażliwszą część nosa.
  • Ogłowie meksykańskie – Wyróżnia się specyficzną budową. Na nosie konia przebiegają dwa skrzyżowane paski. Takie rozwiązanie niweluje ucisk na nos konia.
  • Ogłowie bezwędzidłowe – nie posiada w swojej konstrukcji wędzidła. Oddziaływanie jeźdźca odbywa się poprzez kość nosową. Pomimo braku wędzidła ogłowie w niedoświadczonych rękach może być mniej delikatne od tradycyjnych. (np. Hackamore, pullside)


Źródło: flickr.com Autor: William Bigelis

Wybór ogłowia w głównej mierze zależy od temperamentu konia i podatności na oddziaływanie pomocami jeździeckimi. Dla koni spokojniejszych wystarczy ogłowie, które nie ogranicza znacząco możliwości otwarcia pyska. Konie bardziej uparte potrzebują mocniejszego kiełzna. Poza tym warto dobrać ogłowie zgodnie ze swoimi preferencjami oraz umiejętnościami. Bez względu na jaki rodzaj ogłowia się zdecydujemy pamiętajmy o jego jakości wykonania. Z racji tego, że jest to element mający kontakt z jednym z najczulszych obszarów na ciele konia, zadbajmy o to, aby był on wykonany z naturalnych i przyjaznych dla skóry materiałów. Unikniemy w ten sposób otarć i zapewnimy naszemu wierzchowcowi komfort podczas jazdy.