Jazda konna nie należy do zbyt bezpiecznych form aktywności fizycznej. Z tego powodu powinniśmy być do niej odpowiednio przygotowani. Ponieważ w większości wypadków na uszkodzenia jest przede wszystkim wystawiona głowa jeźdźca powinna być ona specjalnie chroniona. Pamiętajmy, że nie powinniśmy nigdy siadać na konia bez założonego kasku. Kask ochroni głowę jeźdźca w czasie ewentualnego spadnięcia przyjmując siłę uderzenia. Aby pełnił on swoją rolę powinien być dobrany i poprawnie zapięty na naszej głowie. Zatem jak dopasować odpowiednio kask do głowy jeźdźca. W pierwszej kolejności powinniśmy zmierzyć obwód głowy, w tym celu możemy zastosować metr krawiecki bądź nitkę. Na podstawie zmierzonego obwodu głowy dopasowujemy rozmiar kasku używając tabeli rozmiarowych producenta. Żeby sprawdzić czy dany kask jest odpowiednio dopasowany, zakładamy go na głowę i patrzymy czy nie przesuwa się on na niej. Prawidłowo dostosowany kask musi bez zapinania ściśle do niej przylegać. Kolejną czynnością jest właściwe zapięcie kasku. Zapinając paski powinniśmy pozostawić ok. 1cm do 2 cm wolnej przestrzeni pod brodą. Zapięcie musi uniemożliwiać zsunięcie się kasku w czasie uderzenia. Źle zapięty kask nie będzie chronił głowy jeźdźca podczas upadku.

Decydując się na kask powinniśmy pamiętać o następujących rzeczach.

Zobaczmy czy posiada on właściwe atesty bezpieczeństwa. Bezwzględnie powinien on posiadać normy EN 1384.
Nie powinniśmy kupować taniego modelu, ponieważ oszczędzanie w zastosowanych materiałach rzutuje na gorszą ochronę zdrowia.
Bardzo ważne jest również zapięcie kasku, musi być ono przynajmniej trzypunktowe. Zapewnia ono pewne trzymanie kasku na głowie podczas upadku.
Warto nabyć kask mający dobry system wentylacyjny. Powinien on być na tyle wydajny, aby odpowiednio odprowadzać nadmiar ciepła z wnętrza kasku i zminimalizować potliwość głowy jeźdźca.
W czasie jazdy nasza głowa będzie się pocić, zamienne wkłady kasku pomogą nam w zachowaniu odpowiedniej higieny. Z tego powodu nabywając kask należy zaopatrzyć się w zapasowe wkłady, które będzie można czyścić.
Nie wolno kupować kasków używanych, gdyż mogą one mieć mikrouszkodzenia, które pogorszą jego wytrzymałość. Taki kask nie ochroni odpowiednio naszej głowy. Kask, w którym upadliśmy, bądź który spadł nam z wysokości nie nadaje się do dalszego użytku. Musi on zostać wymieniony na nowy.

Wybierając kask jeździecki nie zapominajmy, że jest to główny element ubioru ochraniający nasze życie i zdrowie. Takie podejście oraz zastosowanie się do powyższych zasad pozwoli nam na podjęcie właściwego wyboru.