Zachowanie właściwego stanu zdrowia naszego konia jest priorytetową sprawą dla dużej liczby hodowców i jeżdżących. Nawet z pozoru lekkie choroby i urazy mogą zupełnie wykluczyć wierzchowca z pracy pod siodłem. Zdrowie wierzchowca jest sprawą bardzo złożoną i dlatego należy podchodzić do tej sprawy w sposób całościowy. Po pierwsze najważniejszym zadaniem jest profilaktyka schorzeń oraz urazów, która powinna koncentrować się na wzmocnieniu odporności i wydolności organizmu konia. Aby to osiągnąć należy zatroszczyć się o kluczowe kwestie dla zdrowia konia.

Wytrzymałość organizmu wierzchowca w głównej mierze zależy od tego co spożywa. Układ trawienny koni jest stworzony do stałego trawienia niedużych porcji pokarmu. Z tego względu karmienie koni musi odbywać się często w ciągu doby, ale w niedużych ilościach. Konie powinny otrzymywać przede wszystkim pasze objętościowe (słoma, siano, zielenina) jak i treściwe (zboża) we właściwych ilościach zależnych od wykonywanego wysiłku, temperatury na zewnątrz i wieku. Istotne aby wprowadzić do diety suplementy witaminowe, które korzystnie wpływają na zdrowie zwierzęcia. Trzeba również pamiętać, że przed rozpoczęciem karmienia wierzchowiec musi zostać napojony, żeby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu.

Następnym ważnym czynnikiem odpowiedzialnym za zdrowie wierzchowca są jego kopyta. Nawet drobne ich uszkodzenia mogą prowadzić do rozwoju groźniejszych schorzeń, które mogą całkowicie unieruchomić nasze zwierzę. Podstawą utrzymania odpowiedniego zdrowia kopyt jest pilnowanie ich wysokiej czystości. Codziennie kopyta konia muszą być oczyszczane ze szczególnym uwzględnieniem obszaru strzałki kopytowej. Zadbane kopyta charakteryzują się również sporą elastycznością. Z racji tego należy zadbać o ich odpowiednie nawilżenie przez smarowanie środkami do pielęgnacji na bazie lanoliny a także zapewnić koniowi zdrowe żywienie.

Kręgosłup i mięśnie przyległe mają także decydujące znaczenie dla prawidłowego stanu zdrowia konia. Anatomicznie wierzchowce nie są przystosowane do przenoszenia zbyt sporego obciążenia na swoim grzbiecie z tego powodu ciężar jeźdźca musi zostać rozłożony poprzez siodło. Bardzo istotną kwestią jest odpowiedni jego wybór oraz dopasowanie. W czasie kupna siodła koniecznie należy skorzystać z usługi saddle fittingu polegającej na jego odpowiednim dostosowaniu do konstrukcji anatomicznej wierzchowca. Musimy również zadbać o to aby pozostałe akcesoria jeździeckie były jak najwyższej jakości. Wszystko to zapewni znakomity komfort zarówno jeźdźcowi jak i zwierzęciu.

Troszcząc się o jak najlepszy poziom zdrowia konia należy kierować się zasadą mówiącą, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Obierając takie podejście zagwarantujemy naszemu wierzchowcowi długie a także zdrowe życie.